TİYATRO MARTI 28 OCAK’TA UÇACAK!

tiyatro martı aile tiyatrosu

Güzin-Erdal ve Zeynep Özyağcılar tarafından hayata geçirilen aile tiyatrosu Tiyatro Martı; perdelerini ilk kez, Zeynep Özyağcılar’ın başrolünde olduğu, “Uçlar” oyunu ile açıyor! Aydın Şentürk, Bahar Çebi ve Simge Defne’nin rol aldığı, dünyada büyük yara olan kadına şiddet, tecavüz ve tatmin etmeyen cezalar karşısında kadının çaresizliğini anlatan gerilim dolu “Uçlar”; 28 Ocak’ta saat 20:30’da, Beşiktaş Kültür Merkezi’nde!

martıTiyatroda büyüyen ve en büyük hayalinin, istediği oyunu özgürce sahneleyerek hayatta dert ettiği ne varsa söylemek olduğunu her fırsatta dile getiren Zeynep Özyağcılar bu hayalini, Tiyatro Martı sayesinde gerçekleştirdi. Mesleğine büyük bir aşkla bağlı olan genç ve başarılı oyuncu, kurdukları aile tiyatrosunun ismini de Tiyatro Martı’yı kurmaya geçtiğimiz yıl karar verdiğini belirten başarılı oyuncu, hayatta bazı riskleri almadan ilerlemenin mümkün olmadığını dile getiriyor ve tiyatronun ismini; “Martılar, denizin sokak çocuklarıdır. Bizler de hep çocuk kalmayı seçen tiyatro oyuncularıyız. Bu, isim konusunda çok belirleyici oldu benim için ama özellikle bir yerde okuduğum “Fırtınanın şiddeti ne olursa olsun, martı sevdiği denizden asla vazgeçmez” sözü en belirleyici şeydi. Çünkü bizler de hayatta ve mesleğimizde ters giden her şeye rağmen aşık olduğumuz isten vazgeçmiyoruz.” şeklinde açıklıyor. Aile tiyatrosunda Güzin-Erdal Özyağcılar’ın da oyunlar sahneleyerek tiyatro severlerle buluşacağının müjdesini veren Zeynep Özyağcılar; Tiyatro Martı’nın perdelerini ilk kez de, kendisinin de başrolünde olduğu “Uçlar” oyunu ile açıyor.

martı2

Dünyada büyük yara olan kadına şiddet, tecavüz ve tatmin etmeyen cezalar karşısında kadının çaresizliğini anlatan “Uçlar”, William Mastrosimone’un yazdığı gerilim dolu bir dram.  Bir gün, evine giren yabancı bir erkeğin, önce sözlü sonra fiziksel şiddetine maruz kalan kadının hikayesinin anlatıldığı “Uçlar”da; kadın, erkeği etkisiz hale getirmeyi başarır ve bir anda kurban(!) rolü karşı tarafa geçer. Kadının kız arkadaşları eve geldiğinde ise, tecavüzcüsüne işkence yapan bir kadınla karşılaşırlar. O andan sonra herkes için, kendisiyle ve karşısındakiyle bir hesaplaşma başlar. Toplumda yer etmiş ön yargılar ve öğrenilmiş çaresizlikler midir kadını kurban yapan? Yoksa…

16 yaş sınırı olan ve tiyatro seyircisini her saniyesinde gerçeklerle yüzleştiren oyunun yönetmenliğini Yıldırım Fikret Urağ üstleniyor. Zeynep Özyağcılar’ın yanı sıra Aydın Şentürk, Bahar Çebi ve Simge Defne’nin performansıyla göz doldurduğu oyunda; dekor tasarımı Barış Dinçel’e, makyaj ise, Tuğçe Dilaver’e ait.

Reklam