GogoPenguin

Klasik, caz ve elektronik müziği armonik bir altyapıda birleştiren GoGo Penguin, melodik cazlarına İstanbullu müzikseverleri de davet ediyor. GoGo Penguin v2.0 albümleri için düzenlenen turne kapsamında, 5 Aralık Cuma günü 21.30‘da Salon‘da hayranlarıyla buluşacak.

İngiliz piyano-caz üçlüsü GoGo Penguin, ilk olarak 2010 yılında Manchester’da bir araya geldi. Rob Turner (davul/perküsyon), Nick Blacka (bas) ve Chris Illingworth‘ün (piyano) Royal College of Music’te tanışmasının ardından kurulan grup, 2012’deki ilk albümleri Fanfares‘in ardından, aralarına ses teknisyeni Joe Reiser‘i de alarak yoluna devam etti. Yaptıkları müziği, İstanbul’da verdikleri bir röportaj sırasında ortaya çıkan “akustik-elektronika” ifadesiyle tanımlamayı tercih eden GoGo Penguin‘in ilham aldıkları müzisyen ve gruplar arasında Aphex Twin, Four Tet, Zakir Hussain, Radiohead, Thom Yorke ve Arvo Part gibi isimler bulunuyor.

2013 yılında Times tarafından “Sanatın Yeni Yüzü” seçilen GoGo Penguin üyeleri, 2014’te ise son çıkardıkları albüm v2.0 ile İngiltere’de düzenlenen Mercury Müzik Ödülleri‘nde “Yılın Albümü” ödülüne aday oldular. Tüm müzikleri, fikirleri ve besteleri birlikte yazıp geliştiren GoGo Penguin, v2.0 için 3 aylık bir hazırlık sürecinin ardından penceresi olmayan bir odada 7 gün süren çok yoğun bir tempoyla albüm kayıtlarını tamamladı. Albümdeki favori şarkılarının Hopopono olduğunu belirten grup, her şeye beraber karar verdikleri gibi başarılarını da yine kişisel tarzları yansıtmalarına değil, GoGo Penguin’in tarzını ortaya çıkarmalarına bağlıyor. Müzikle ilgilenenlere tavsiyelerini ise şöyle: “Dürüst olun, sıkı çalışın ve eğlenin!”

“GoGo Penguin” isminin hikâyesi: Grubun Manchester’daki ilk konserine çıkarken bile henüz isimlerinin olmadığını belirten Rob Turner konsere çok az kala durumun farkına vardıklarını ve o sırada duvarda duran donduruluşmuş pengueni görerek “Hadi ismimiz Penguin olsun” dediğini anlatıyor. Ardından Chris Illingworth‘ün “Go Penguin”, sonra da yine Turner’ın “Go Go Penguin” demesiyle isimlerini bulduklarını ifade ediyorlar.

Reklam