vive le cinema juin

HAZİRAN AYI BOYUNCA FRANSIZ KÜLTÜR MERKEZİ’NDE « BAŞKA SİNEMA »

 VIVE LE CINÉMA ! YAŞASIN SİNEMA !

İstanbul Fransız Kültür Merkezi ve Başka Sinema işbirliğiyle gerçekleşen « Vive le cinéma » programı Haziran ayında yeni filmlerle devam ediyor. Sinemaseverler tarafından büyük ilgiyle karşılanan Fransız filmlerine adanan bu film programında yakın tarihli ve ödüllü 8 Fransız yapımı yer alıyor. Türkçe altyazılı olarak Haziran ayı boyunca Cumartesi, Pazartesi ve Salı günleri  saat 16:00 ve 19:15 seanslarında izleyicilerle buluşacak olan filmler :

Les garçons et guillaume, à table  (Ben, Kendim ve Annem) yön : Guillaume Gallienne

Eden (Cennet) yön : Mia Hansen-Løve

Attila Marcel yön : Sylvain Chomet

Le Passé (Geçmiş) yön : Asghar Farhadi

La famille Bélier (Hayatımın Şarkısı) yön : Eric Lartigau

Mommy yön : Xavier Dolan

Geronimo yön : Tony Gatlif

Saint Laurent yön : Bertrand Bonello

Bilet satışları, 14:30 – 19:15 satleri arasında ve sadece aynı günün seansları için yapılmaktadır. Bilet: 10TL

 

FİLMLER VE SEANSLAR:

 Les-garcons-et-Guillaume-a-table-Chezpinkelephant

BEN, KENDİM VE ANNEM (LES GARÇONS ET GUILLAUME À TABLE)

1 Haziran Pazartesi, 16:00

6 Haziran Cumartesi, 19:15

Yönetmen: Guillaume Gallienne

Oyuncular:  Guillaume Gallienne, André Marcon, FrançoiseFabian, Diane Kruger

Orta sınıfa mensup, huysuz Bayan Gallienne’in üç çocuğu vardır. İki çocuğunu “oğlum” diye seven Bayan Gallienne üçüncü çocuğuna “Guillaume” diye seslenmektedir. Bunun sonucunda Guillaume yaşı ilerledikçe, kendisini bir erkek çocuk olarak görmemeye başlar.

Bir anne nasıl böyle davranabilir? Neden böyle davranır? Art arda gelen bir dizi olayla Guillaume, asıl kimliğini arayışa çıkar ve annesinin üzerinde bıraktığı etkisinden kurtulmaya çalışır.

 eden

CENNET  (EDEN)

1 Haziran Pazartesi, 19:15

2 Haziran Salı, 16:00

Yönetmen:  Mia Hansen-Løve

Oyuncular:  Félix de Givry, Pauline Etienne, Vincent Macaigne 

Eden (Cennet) 1990’ların başında Paris’te DJ’lik yapan bir gencin yükseliş ve düşüş hikayesini ekranlara getiriyor. Yönetmen Mia Hansen-Løve bizleri Daft Punk’in da prodüktörlüğünü yapan Fransız DJ Paul’ün hayatını merkeze alarak Fransa’da elektronik müziğin son yirmi yılını anlattığı bir yolculuğa çıkarıyor. Greta Gerwig, Paul Etienne ve Brady Corbet’in de performanslarıyla dikkat çeken Cennet, hata yapmanın ve düşerken başkalarında yakalanabilen umudun parıltılarıyla dolu.

saint

SAINT LAURENT

2 Haziran Salı, 19:15

27 Haziran Cumartesi, 19:15

29 Haziran Pazartesi, 16:00

30 Haziran Salı, 19:15

Yönetmen : Bertrand Bonello

Oyuncular : Gaspard Ulliel, Jérémie Renier, Louis Garrel

Film, ünlü Fransız moda tasarımcısı Yves Saint Laurent’ın kariyerinin en parlak dönemi olan 1967’den 1976’ya kadar geçen sürede yaşadıklarını anlatıyor. 67. Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye için yarışan film aynı yil 11 dalda César’a aday gösterilmişti.

attila2

ATTILLA MARCEL

6 Haziran Cumartesi, 16:00

8 Haziran Pazartesi, 19:15

9 Haziran Salı, 16:00

13 Haziran Cumartesi, 19:15

Yönetmen :  Sylvain Chomet

Oyuncular : Guillaume Gouix, Anne Le Ny, Bernadette Lafont, Hélène Vincent

30’larındaki Paul, iki yaşından beri ona bakan iki aristokrat halasıyla Paris’te bir apartman dairesinde yaşamaktadır. Halalarının en büyük hayâli, Paul’ü bir piyano virtüözü olarak görmektir. Tekdüze bir yaşamı olan Paul’ün günü, oturma odasındaki piyanonun başından, halalarının ders verdiği sınıftaki piyano arasında gidip gelmekten ibarettir, ta ki apartmanlarındaki Bayan Proust ile tanışana dek…

Le_Passe1-1030x540

GEÇMİŞ (LE PASSÉ)

8 Haziran Pazartesi, 16:00

13 Haziran Cumartesi, 19:15

15 Haziran Pazartesi, 19:15

16 Haziran Salı, 16:00

20 Haziran Cumartesi, 19:15

Yönetmen : Asghar Farhadi

Oyuncular : Bérénice Bejo, Tahar Rahim, Ali Mosaffa

İranlı yönetmen Asghar Farhadi’nin Oscar’a layık görülen ’Bir Ayrılık’ filminin başarısını takip eden ‘Geçmiş’, Fransız eşi Marie’den boşanma işlemlerini tamamlamak üzere, dört yıllık bir ayrılığın ardından Tahran’dan Paris’e gelen Ahmet’i izliyor. Marie’nin niyeti, eski eşinin hayaline bile katlanamayan yeni sevgilisi Samir’le evlenmektir. Ahmet, Marie’nin önceki beraberliğinden olan kızı Lucie ile ilişkisinin sıkıntılı olduğunu fark edince aralarını bulmaya çalışır, fakat böylece geçmişten gelen sırlar açığa çıkmış olur.

 film-famille-belier-francesoir_2

HAYATIMIN ŞARKISI (LA FAMILLE BÉLIER)

9 Haziran Salı, 19:15

Yönetmen : Eric Lartigau

Oyuncular : Karin Viard, François Damiens, Eric Elmosnino, Louane Emera

Paula ailenin tek işiten üyesi olarak, neredeyse her gün sağır anne babası ile kardeşinin mecburi çevirmenliğini yapmaktadır. Yaklaşan yerel seçimlerde tüm kasabayı hayrete düşürerek belediye başkanlığına adaylığını koyan babası Paula’ya her zamankinden daha çok ihtiyaç duyar. Ancak  müzik öğretmeni bu sırada Paula’nın şarkı söyleme yeteneğini keşfeder ve onu bir şarkı yarışmasına katılması için cesaretlendirmesiyle Paula ailesine destek olmakla hayallerinin peşinden gitmek arasında kalır.

 Pilon-Mommy

MOMMY

15 Haziran Pazartesi, 16:00

16 Haziran Salı, 19:15

20 Haziran Cumartesi, 16:00

22 Haziran Pazartesi, 19:15

23 Haziran Salı, 16:00

Yönetmen : Xavier Dolan

Oyuncular : Anne Dorval, Antoine-Olivier Pilon, Suzanne Clément

48 yaşındaki Diane (Die), kocasının ölümünden kısa süre sonra tek çocuğu Steve’i hiperaktivite ve dikkat bozukluğu (DEHB) tedavisi için bir rehabilitasyon merkezine yatırır ama Steve merkez kafeteryasını ateşe verince zorla uzaklaştırılır. Merkez görevlileri Die’a iki seçenek sunar; ya Steve’i kendi evine götürecek ya da ıslahevine gönderecektir. Islahevinde tedavisi imkansız oldugundan Die oğlunu oraya göndermek istemez. Ama bu durumda ona kendisinin bakması gerekecektir.

geronimo

GERONIMO

22 Haziran Pazartesi, 16:00

23 Haziran Salı, 19:15

27 Haziran Cumartesi, 16:00

29 Haziran Pazartesi, 19:15

30 Haziran Salı, 16:00

Yönetmen: Tony Gatlif

Oyuncular : Céline Sallette, Rachid Yous, David Murgia, Vincent Heneine

Fransa’nın güneyi. Boğucu Ağustos sıcağında, genç bir sosyal eğitimci olan Geronimo, St. Pierre mahallesinin gençleri arasındaki gerilimi yatıştırmaya çalışıyor. Türk kökenli genç bir kız olan Nil Terzi’nin görücü usulü evliliğinden kaçıp, çingene sevgilisi Lucky Molina’nın kollarına koştuğunda mahallenin havası değişiyor. Onların kaçışıyla iki grup arasındaki düşmanlık da alevleniyor. Karşılıklı tartışmalar ve müzikal atışmalar başlayınca, Geronimo etrafında olup bitenlere kayıtsız kalamıyor ve tarafları yatıştırmak için kolları sıvıyor.

www.baskasinema.com

Reklam