tipografik salon cs6

İyi müzik yerli yerinde, yeni sezonda yine Salon’da. Yenilikçi yaklaşımıyla güncel müziğin İstanbul’daki yegâne adresi haline gelen Salon, Eylül ayında gerçekleştirilecek iki konserle takipçilerinin ağzına bir parmak bal çalıyor. Ekim ayında ise müzikseverlerin ajandalarını baştan aşağıya işgal etmeye hazırlanıyor.

softmoon

Salon’da yeni sezon, 10 Eylül akşamı %100 Müzik kapsamındaki ilk konserle başlayacak. Son albümü Deeper ile müzik otoriteleri tarafından sayısız övgüye layık görülen ve ilham aldığı müzisyenler arasında Selda Bağcan, Erkin Koray, Arif Sağ gibi isimler bulunan Luis Vasquez’in post-punk projesi The Soft Moon Salon’un ilk konseri için sahnede olacak. 2009 yılında multi-enstümantalist, prodüktör ve müzisyen Luis Vasquez’in solo projesi olarak doğan The Soft Moon, kendi adını taşıyan ilk albüm 2010’da, ikinci albüm Zeros ise 2012’de Captured Tracks üzerinden yayımlandı. 2015’in Mart ayında yayımladığı üçüncü albüm Deeper ile müzik otoritelerince sayısız övgüye mazhar oldu.

The Soft Moon konseri 10 Eylül Perşembe akşamı saat 21.30’da Salon’un yeni sezonunun başlangıcını yapacak. Konser biletlerini 45 TL  (ayakta) ve 35 TL (öğrenci)  olarak temin edilebilir.

angel

Eylül aynın ikincisi ise son zamanlarda güncel müziğin en dikkat çekici isimlerinden biri olan Angel Olsen. Türkiye’de ilk konserini verecek olan Amerikan folk-rock ve indie rock müzisyeni Angel Olsen, müzik kariyerine Bonnie Prince Billy ve The Cairo Gang gruplarında vokalistlik yaparak başladı. Bathetic Records üzerinden ilk EP’si Strange Cacti ve ilk albümü Half Way Home’u yayımladıktan sonra Jagjaguwar ile anlaştı ve 2014 yılında bir canlı grupla kaydettiği ilk albüm olma özelliğindeki ikinci albümü, kişisel anlatıma sahip şarkı sözleri ve uyumlu ritimleri ile ön plana çıkan Burn Your Fire For No Witness’ı yayımladı. Bu albümü folk/country dünyasına iyi bir örnek olma özelliğinde ve Pitchfork’un ‘En İyi Yeni Müzik’ listesine girdi. Günlüğündeki önemli yazılardan ortaya çıkan şarkılarının yer aldığı Half Way Home albümü sayesinde iyi bir çıkış yakalayan müzisyen, coverları ile de başarısını kanıtladı.

Minör melodileri ve zarif vokaliyle dikkatleri üzerine çeken Angel Olsen, 12 Eylül Cumartesi gecesi 22:30’da Salon sahneye konuk oluyor. Konserin biletleri 45 TL (ayakta) ve 35 TL (öğrenci) olarak temin edilebilir.


Sezon Boyunca Salon Sahnesine Uğrayacak İsimler

Salon yeni sezonunda da müziğin en iyileri ağırlamaya devam edecek. Yeni sezonda Salon sahnesinde olacak isimlerden bazıları; albüm prodüktörlüğünü Four Tet‘in yaptığı, altı şarkıda Paul Simm ile birlikte çalışan müziğin en önemli kadınlarından İsveçli Neneh Cherry ve baştan çıkarıcı R&B ritimleriyle dikkat çeken Kaliforniyalı ikili Rhye da, yine sezon boyunca her ay bir konseri dinleyicilerle buluşturacak olan %100 Müzik kapsamında gerçekleştirilecek. 2007 yılında Grammy’ye aday olan Brezilyalı şarkıcı CéU, Yeni Zelandalı saykodelik-pop ve indie-rock grubu Unknown Mortal Orchestra, 90’ların enerjisini hatırlatan melodilerle Amerikalı alternatif rock projesi Waxahatchee, İtalyan çağdaş müzik bestecisi ve piyano sanatçısı Fabrizio Paterlini ve 1988 Hollanda doğumlu saykodelik-barok pop müzisyeni, genç yetenek Jacco Gardner, 1986 yılında Eric Gaffney ile Dinosaur Jr’ın bas gitarcısı Lou Barlow tarafından kurulan Amerikalı indie-rock grubu Sebadoh,  ilk kez 2014 yılında Nils Frahms’ın Kuzey Amerika turnesinde ön grup olarak çıkan ve Afrikanın folk tınılarını minimal techno öğelerine ekledikleri doğaçlama formüllerinden oluşan ilk albümleri Dysnomia ile dikkat çeken minimal, akustik grup Dawn of Midi, güncel müziğin merak uyandıran yepyeni seslerinden İzlandalı şarkıcı ve söz yazarı Sóley ve Kanadalı indie, folk-rock grubu Great Lake Swimmers, bütün yıl devam edecek Garanti Caz Yeşili konserleri kapsamında bu sezon Salon’a uğrayacak.

Geçtiğimiz yıllarda Salon’un konuğu olarak dinleyicilerin büyük ilgisiyle karşılaşan gruplar da tekrar İstanbul’da Salon sahnesinde olacak: İngiltere çıkışlı William Doyle’un solo elektronik müzik projesi East India Youth, Amerikalı saksofon ve üflemeli çalgılar virtüözü Colin Stetson bu defa Arcade Fire üyesi, Kanadalı kemancı Sarah Neufeld ile yaptığı işbirliğiyle, Türk ve Yahudi müziğinin zengin köklerinden beslenen Yinon Muallem, tuba sanatçısı Daniel Herskedal ve gitarist Arild Hammero Norwegian Oud projesi ile Suuns ise Jerusalem in My Heart’la birlikte yapacakları performanslarla sezona damgasını vuracaklar.

Londralı caz grubu Sons of Kemet, Amerikalı usta caz trompetçisi Christian Scott ve İskoçyalı elektronik-caz kolektifi Hidden Orchestra da Salon’un yeni sezon konukları arasında olacak. Ayrıca 22. İstanbul Caz Festivali kapsamında müzikseverlerle buluşan Avustralyalı neo-soul dörtlüsü Hiatus Kaiyote grubu da bu Salon sayesinde bir kez daha İstanbul’da hayranlarıyla buluşacak.

Reklam