albums1

SARAYBOSNA FİLM FESTİVALİ’NİN PARLAYAN YILDIZI “ALBÜM” ULUSLARARASI ADANA

FİLM FESTİVALİ’NDE YARIŞIYOR!

22. Saraybosna Film Festivali’nde “Heart Of Sarajevo/Saraybosna’nın Kalbi” adlı “En İyi Film Ödülü”ne layık görülen “Albüm”; 19–25 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek 23. Uluslararası Adana Film Festivali’nde de yarışacak! Mehmet Can Mertoğlu’nun senaryosunu yazıp, yönetmenliğini üstlendiği ilk uzun metraj filmi “Albüm”ün başrollerini ise,  Şebnem Bozoklu ve Murat Kılıç paylaşıyor.

Eurimages, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü, Romanya Sinema Merkezi ve Post Prodüksiyon şirketi Melodika tarafından desteklenen “Albüm”; 2013 yılında katıldığı 32. İstanbul Film Festivali’nin Köprüde Buluşmalar platformunda, Kültür Bakanlığı, Melodika Ses Post-Prodüksiyonu ve Medienboard ödüllerini kazanmıştı.

albums2

Dünya prömiyerini 69. Cannes Film Festivali’nde gerçekleştiren “Albüm”, festivalin Eleştirmenlerin Haftası (Semaine de la Critique) bölümünde yarışmaya hak kazanan yedi filmden biri oldu ve “France 4 Yenilikçilik Ödülü”nü kazandı. 22. Saraybosna Film Festivali’nde ise “Saraybosna’nın Kalbi/En İyi Film Ödülü” başta olmak üzere Cineuropa En İyi Film ve CICAE En İyi Film ödüllerine de layık görülen “Albüm”; 33. Kudüs Film Festivali’nden de FIPRESCI En İyi İlk Film ödülüyle döndü. Uluslararası festivallere damgasını vuran “Albüm”; bu defa 19 – 25 Eylül 2016 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan 23. Uluslararası Adana Film Festivali’nde yarışmaya hazırlanıyor.

Başrollerini Şebnem Bozoklu ve Murat Kılıç’ın paylaştığı, yönetmenliğini ve senaristliğini Mehmet Can Mertoğlu’nun üstlendiği “Albüm” filmi; evlat edindiğini gizlemeye çalışan bir çiftin hikâyesini mizahi bir dille anlatıyor. Çekimleri ağırlıklı olarak Antalya ve Kayseri’de gerçekleştirilen filmin yapım şirketi Kamara Film. Türkiye-Fransa-Romanya-Almanya ortak yapımı olan filmin ortak yapımcıları arasında; Arte France televizyonu, Oscar ödüllü Bosna-Hersekli yönetmen Danis Tanovic, Oscar ödüllü yapımcı Cedomir Kolar ve Berlin Altın Ayı ödüllü Romanyalı yönetmen Calin Peter Netzer bulunuyor. Görüntü yönetmenliğini Marius Panduru’nun yaptığı “Albüm”ün kurgusu Ayhan Ergürsel imzası taşıyor.

Bugüne kadar Melbourne, Odessa, Lima, La Rochelle ve Vladivostok Film Festivalleri’nde de gösterilen “Albüm”; yurtiçi ve yurtdışında festival yolculuğuna devam ederken, vizyona girerek izleyicilerle buluşmaya da hazırlanıyor.

Bilgi için:             

facebook.com/kamarafilm

twitter.com/kamarafilm

MEHMET CAN MERTOĞLU HAKKINDA

1988’de Akhisar’da doğan Mehmet Can Mertoğlu, Boğaziçi Üniversitesi’nde Türk Dili ve Edebiyatı öğrenimi gördü. İlk kısa filmi “Yokuş” (2008), Rotterdam, Edinburgh, Angers gibi önemli festivallerde gösterildi. 2011 yılında ikinci kısası “Fer”i çekti. “Albüm” yönetmenin ilk uzun metrajlı filmi.

KÜNYE

Bahar Bahtiyaroğlu     :           Şebnem BOZOKLU

Cüneyt Bahtiyaroğlu   :           Murat KILIÇ

Polis                                   :           Mustafa Ragıp ADIGÜZEL

Konuk Oyuncular

Zuhal Gencer Erkaya, Rıza Akın, Mihriban Er, Muttalip Müjdeci, Müfit Kayacan, Şafak Karali, Binnaz Ekren, Cem Zeynel Kılıç, Ali Meriç ve Sencar Sağdıç.

YÖNETMEN – SENARİST : Mehmet Can MERTOĞLU

YAPIM                                   : Kamara Film

YAPIMCI                               :  Yoel MERANDA – Eytan İPEKER

ORTAK YAPIMCILAR       : Arte France, Danis TANOVİC, Calin Peter NETZER

GÖRÜNTÜ YÜNETMENİ : Marius PANDURU

 

Reklam