supersonic

Müziği tema kabul eden herhangi bir belgeselin altına girmek oldukça zor bir iştir. İyi yapmanın en zor olduğu belgeseldir çünkü baş ağrıtmakla iyiyi başarmak arasındaki çizgi çok incedir. Bu kadar ince bir çizgi üzerinde dengede durmaya çalışırken dengesizliğin kitabını yazmış Oasis’i anlatmaksa çok ayrı bir zorluk. Bunu göz önünde bulundurunca Supersonic’i izlerken aldığınız keyfin yanına bir de hayranlık ekleniyor. Oasis: Supersonic, Mat Whitecross’un tüm ustalığını konuşturduğu bir iş olmuş. En baştan bunu söylemek gerek.

İngiliz müziğine ilgisi olsun olmasın herkesin en azından Wonderwall’u bir kere dinlemiş olduğu evrensel bir müzikal gerçek. Peki Wonderwall’a gelene kadar? Supersonic bize grubun öncesinden başlayarak Knebworth’teki mucizeye ulaşma hikayesini anlatıyor. Ot kafasında çıkan onca eseri, bolca kavgayı, ayrılanları, gelenleri… Büyük kısmını da gezegenin en büyücüleyici kardeşlerinden Noel ve Liam’ın ağzından hem de.

supersonic oasis2

Knebworth, Oasis ilk albüm anlaşmasını imzaladıktan sadece 3 yıl sonra gerçekleşiyor. Oasis’in yarattığı mucize de burada zaten. Filmlere konu olacak bir tesadüf eseri imzalanan ilk anlaşmanın ardından yükseliş o kadar hızlı ki bir büyünün içinde yaşıyorlar adeta. Sıradan bir insanı hayattan soğuyacak kadar yıpratabilecek bir tempo, kavgalar ve uyuşturucu kullanımını normal kabul ediyorlar ve hatta başkalarına kabul ettirmeye çalışıyorlar. İnanmak zor çünkü. İnternetin olmadığı bir ortamda sadece 3 yılda iki gecede 250 bin kişiye çalmak… İnternetin olduğu bir ortamda da inanması zor aslında. O biletleri almak için 2.5 milyon insanın uğraşması da öyle… Supersonic’in yaptığı en önemli iş inatla en iyi olduklarının farkında olduğunu söyleyen Noel’e rağmen grubun da buna alışmaya çabasını yansıtabilmesi. 2 saatin her dakikası biraz daha şaşırtıcı.

İki tür başarı hikayesi vardır ama sadece biri ilham verir. Çok çalışarak, uzun sürede başarılı olan insanlar ilham kaynağıdır. Bir de hızlı şekilde başarılı olanlar vardır. Burada hep bir iş çevrildiğine inanılır, o yüzden örnek alınmazlar. Oasis’in başarısı farklı bir noktada. Tamam örnek alınacak bir noktaları yok ama iki başarı hikayesi türünden de ayrı bir noktada. Çeşitli izler taşıyor bu hikaye ama sadece izler var. Bu olanlar gerçekten başka bir şey. Daha önce yayınlanmamış görüntülerle, Oasis’in müziğini de kafasını da belgeselin her anına yedirerek anlatan Supersonic’e tüm müzikseverlerin bir teşekkür borcu var.

Mehmet Dinler – twitter.com/KumpirBey

Reklam