imparator

Türkiye’deki dizi sektörüne içerden bir bakışla sektör koşullarını ve setlerdeki kadın çalışanların konumunu ele alan İMPARATORLUKTA ZOR BİR GÜN adlı kısa film projesine maddi kaynak bulmak için açılan Fongogo kampanyasında son 15 gün!

Erik Zamanı ve Elene isimli önceki kısa filmleri içlerinde Tribeca, Montreal, Palm Springs, Santa Barbara, Sao Paulo, BFI Londra ve Adana Altın Koza gibi festivallerde gösterilen ve ödüller kazanan yönetmen Sezen Kayhan‘ın yeni kısa film projesi İMPARATORLUKTA ZOR BİR GÜN şu an ön yapım aşamasında.

Yönetmenin 6 yıl boyunca sanat asistanı olarak çalıştığı dizi sektöründe yaşananları yansıtma isteğinden ortaya çıkan kısa filmin oyuncu kadrosunda Ayris Alptekin, Sezgi Mengi, Murat Kılıç, Cem Baza ve Reyhan Özdilek yer alıyorlar. Filmin görüntü yönetmeni ise daha önce pek çok uzun ve kısa metraj filmin görüntü yönetmenliğini üstlenmiş Deniz Eyüboğlu.

Türkiye’de dizilerin 90 dakika olmasıyla başlayan mücadele bugün maalesef bizi nerdeyse 150 dakikaya varan dizi sürelerine getirdi. Oyuncular ve yapımcılar dahil tüm dizi ekiplerinin bu sürelerden hoşnut olmamasına karşın iyileştirme adına somut gelişmelerin olmaması, sektör sorunlarının başında geliyor. Hiç ara vermeden 30 saatlere varan çekim süreleri, sürekli gergin bir çalışma ortamı, telaş içinde iş kotarma mantığıyla yapılan üretim kişilere olduğu kadar üretilenin içeriğine ve kalitesine de zarar vermekte. Bu nedenle bu setlerdeki koşulları belgelemek ve bu çalışma düzeninin mantığını/mantıksızlığını ortaya koymak büyük bir önem arz ediyor.

SETTE KADIN OLMANIN DEZAVANTAJLARI

Son yıllarda eğlence endüstirisi içindeki payını hızla yükselten TV sektörünün tüm sorunları bir yana, İMPARATORLUKTA ZOR BİR GÜN setteki kadın çalışanların yaşadıklarına odaklanacak. Erkek dilinin hakim olduğu setlerde kadın olmak, tüm zorluklara bir katman daha ekliyor. Sıklıkla cinsiyetçi esprilere, davranışlara ve hatta küfürlere denk gelmek, maruz kalma ihtimali çok yüksek. Kadınlardan sette beklenilen ise ‘kadın işleri’ni başarıyla yapmaları. Bu ‘kadın işleri’ setteki bir kostüm ya da masa örtüsünün ütülenmesinden, bir yemek sahnesindeki sofra sunumuna ya da plastik bir bebeğin güzel şekilde kundaklanmasına kadar pek çok şekilde karşınıza çıkabiliyor. Her ne kadar sette çalışan herhangi bir kadın da diğerleri gibi daha önce hiç bebek kundaklamamış olsa da ‘kadın’ olması bunun kendisinden beklenmesini oldukça doğal kılıyor. Tüm bu deneyimlerden yola çıkarak hazırlanan kısa film projesinin konusu ise kısaca şöyle:

Cansu (26) Osmanlı İmparatorluğu ile ilgili bir televizyon dizisinde sanat asistanı olarak çalışmaktadır. Setin sanat bölümünü tek başına idare etmek zorunda kaldığı bir gün tüm çabasına rağmen dizinin yönetmenini bir türlü mutlu edemez. Yönetmenin bitmek bilmeyen istekleri ve sert tavrı Cansu’nun aldığı tatsız bir haber ile birleşince onu geri dönülmez bir noktaya getirir.

İmparatorlukta Zor Bir Gün!f İstanbul YAPIMLAB‘de geliştirildi.

Filmin bütçesine T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü, Koç Üniversitesi, Melodika ve Mealbox’tan gelen maddi ve ayni yardımlar katkı sağlıyor. Ancak yine de eksik kalan, sette ve post-prodüksiyonda kullanılacak harcamalar için açılan Fongogo kampanyası devam ediyor. Bir kitlesel fonlama sitesi olan Fongogo üzerinden İmparatorlukta Zor Bir Gün‘e dilediğiniz miktarda destek olabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken tek şey Fongogo sitesinde kendinize ait bir hesap oluşturmak ya da Facebook hesabınız üzerinden otomatik bağlanmak.

Reklam