“Hayat çok kısa bir andır; o anı acılardan kaçınarak çabuk ve kolay geçirmeliyiz.”

Kapılarını tiyatro severlere açtığı günden bu yana kapalı gişe oyunlar sahneleyen DasDas, uluslararası bir projeye imza atıyor. Aisykhylos’un 2500 yıl önce yazdığı ve bugüne kadar dünyanın dört bir yanında seyircilerle buluşan ‘Yakaranlar’, İstanbul’da sahnelenecek.

İstanbul Batı Ataşehir’de açıldığı günden bu yana dünyanın en önemli tiyatro metinlerini sahnesine taşıyan DasDas, yeni yılda uluslararası bir prodüksiyona imza atacak. The Guardian ve The Times gibi prestijli yayınlardan tam not alan, bugünün en evrensel sorununu mercek altına alarak yurt dışında pek çok ülkede sahnelenen ‘Yakaranlar’, DasDas ve birçok kere oyunu sahneye koyan yaratıcı ekibi yönetmen Ramin Gray, müzik direktörü John Browne ve koreograf Sasha Milavic Davies’in iş birliği ile DasDas’da tiyatro severlerle buluşacak.

Aisykhylos tarafından 2500 yıl önce yazılan ve dünyanın en eski oyunlarından biri olan ‘Yakaranlar’, 11.yüzyıla kadar Bizans topraklarında korunmuştur, şimdi de Floransa’da bir kütüphanede saklanmaktadır. Binlerce yıl sonra yeniden doğduğu topraklara dönen metin, Mısır’dan Yunanistan’a kaçabilmek için vatanlarını terk ederek bir tekneye binen elli cesur kadının mücadelesini anlatmaktadır. Aysun Şişik tarafından ilk kez Türkçe’ye çevrilen oyunda 6 profesyonel ve 44 çeşitli yaş ve gruplardan amatörlerin yer aldığı 50 kişilik oyuncu kadrosuna Suriyeli müzisyen ve oyuncular da dahil olacak.

‘YAKARANLAR’ EKİBİ, İLK KEZ DASDAS’DA BİR ARAYA GELDİ!

‘Yakaranlar’ ekibi, geçtiğimiz günlerde ilk defa DasDas’da bir araya gelerek bu dev prodüksiyonun başlangıcına imza attı. Mert Fırat, Volkan Yosunlu, Arif Pişkin, Büşra Firidin, Masis Aram Gözbek, Vedat Yıldırım ve John Mitchell’dan oluşan yapım ekibi ve ATC Theatre Londra Ekibi’nden oyunun yönetmeni Ramin Gray, müzik direktörü John Browne, koreograf Sasha Milavic Davies 50 oyuncuyla bir araya gelerek bir atölye çalışması gerçekleştirdiler. Büyük bir heyecanın yaşandığı buluşmada ekip tanışırken aynı zamanda ilk provalarını da gerçekleştirdiler.

‘Yakaranlar’, 2018 yılının ilk yarısında DasDas Sahne’de tiyatro severlerle buluşacak.

Reklam