90’lardan beri house ve tekno arasındaki janralardan plak koleksiyonculuğunu sürdüren üç isim özel bir gecede bir araya geliyor.

Detroit/Berlin esinlenmeli experimental techno soundunun yerli temsilcilerinden Havantepe, house ile tekno arasında salınan, yarı zamanlı DJ, tam zamanlı plak kolektörü Rubsilent ve 20 senelik plak tutkunu house, disko ağırlıklı setiyle Can Atakul 30 Kasım Cuma gecesi [mecra]’da.

Havantepe

Sublime Porte ve Circuit Room kurucularından Ismail Genç, Stuttgart’ta doğup büyüdü.1994’te Istanbul’a yerleşti. 1999’dan beri Havantepeismiyle müzik yapıp plak çeviriyor. Prodüksiyonlarını minimal dub ve eski Detroit/Berlin esinlenmeli experimental techno gibi türler etrafında oluşturmaktadır. 2016 başından beri de elektronik müzik prodüksiyonu ve DJlik atölyelerini, ortağı olduğu stüdyosu “Circuit Room”da gercekleştirmektedir

Rubsilent

Kendini yarı zamanlı DJ, tam zamanlı plak kolektörü olarak tanımlayan Rubsilent’ın house müzikle tanışması, Türkiye’de elektronik müzik kültürünün yaygınlaşmaya başladığı 90’lı yıllara uzanmakta. 96 senesinden itibaren bir elektronik müzik tutkunu olarak, sadece kulağına hoş gelen bu yeraltı tınılarını dilediği zaman dinleyebilmek için, plak arşivi oluşturmaya başladı. İstanbul Anadolu yakasının ilk elektronik müzik mekanı olarak, house, techno ve türevlerini kitlelerle buluşturan Loop isimli preclub, 99’da resident DJ olarak seçkileriyle dans pistini ısıttığı ilk mekan. 2000’de üniversite eğitimi için Türkiye’den ayrılıp ABD’ye, house müziğin doğduğu şehir Chicago’ya yerleşti. Üniversite radyosunun lokal DJ’leriyle tanışmasıyla, takip eden senelerde Mid-West Amerikasında sayısız rave, kulüp etkinliğinde ve özel partide DJ olarak yer aldı. Bu senelerde, İstanbul’da bulunduğu zamanlarda, seçkilerini Radyo FG bünyesinde guest mix’lerinde, Dulcinea, Soho ve Wasp gibi Beyoğlu’nun çeşitli arka sokak kulüplerinde, Park Orman festivallerinde Türk dinleyicilerle buluşturdu. Türkiye’ye kesin dönüş yaptığı 2007’den beri düzenli olarak FG 93,7’de setleri yayınlanma devam ediyor. İstanbul’da Crystal, Indigo, Gizli Bahçe, Wake Up Call, Suma Beach ve çeşitli kulüp gecelerinde, Parkorman, Maslak Venue gibi mekanlarda düzenlenen festivallerde, Berlin’de About Blank, Belgrad’da 20/44 gibi Avrupa’nın önemli kulüplerinde Chicago, New York çıkışlı house, Detroit tınılarını içeren techno skalasında değişkenlik gösteren geniş arşivinden seçkilerini paylaştı. Aynı sahneyi paylaştığı dünyaca ünlü müzisyenler arasında Derrick May, Juju&Jordash, A Guy Called Gerald, Tama Sumo, Kruder&Dorfmeister, Mystic Bill, Lil Louis, Slam gibi isimler bulunmakta.

Reklam