İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından, 22 yıldır Garanti BBVA’nın sponsorluğunda düzenlenen
İstanbul Caz Festivali, son haftasında kendi alanının usta müzisyenlerini ve başarılı projelerini festival ziyaretçileriyle buluşturmaya devam edecek. Festival bu hafta, “crooner” (erkek caz şarkıcısı) geleneğinin ülkemizdeki en başarılı temsilcilerinden Ömür Göksel’i ve hemen öncesinde genç ve yıldız piyanistimiz Hakan Başar’ı, 1980 ve 90’ların kült grubu Mozaik’i, kuşağının en yetenekli caz piyanistlerinden Shai Maestro’yu ve festivalde bu senenin en çarpıcı isimleri arasında yer alan, 2016’da kendi çabalarıyla yayımladığı, bestelerinden yapımcılığına kadar her şeyi kendi üstlendiği albümü In My Room ile iki Grammy kazanan Jacob Collier ile caz ve elektronik müzik arasındaki sınırları bulanıklaştıran yapımcı, besteci ve davulcu Makaya McCraven’ı sahnesine konuk edecek.

Festivalde Bu Hafta

Ömür Göksel // Hakan Başar Trio

16 Temmuz Salı, 20.30, Uniq Hall

Bu özel gecede “crooner” (erkek caz şarkıcısı) geleneğinin ülkemizdeki en başarılı temsilcilerinden Ömür Göksel, bizlere Nat King Cole ve Frank Sinatra gibi isimlerin klasikleşmiş eserlerini seslendirecek. Türkiye’de pop müziğin olduğu kadar cazın da en başarılı icracılarından olan Göksel, 68-70 yılları arasında piyasaya çıkardığı, çoğu Altın Plak ödüllü 45’likleriyle büyük bir şöhret yakaladı, 2000’li yıllarda ise caz standartlarına getirdiği başarılı yorumlarla kendisinden sıkça bahsettirdi. Festivalde bu yıl Yaşam Boyu Başarı Ödülü’yle de onurlandırılan Göksel’den önce sahnede 2004 doğumlu genç ve yıldız piyanistimiz Hakan Başar olacak. On Top of the Roof isimli ilk albümünü, Chet Baker’ın yapımcısıyla birlikte İngiltere’de yayımlamaya hazırlanan Başar’a davulda Ferit Odman ve basta Halil Çağlar Serin eşlik ediyor.

Mozaik

17 Temmuz Çarşamba, 19.00, Zorlu PSM Turkcell Platinum Sahnesi

1980 ve 90’ların kült grubu Mozaik, 35 yıl sonra aynı kadroyla yeniden bir araya geliyor. Zorlu PSM’nin değerli işbirliğiyle, festivalin en anlamlı gecelerinden birine dönüşecek bu konserde Mozaik’in 1983-1995 kadrosundan Ayşe Tütüncü, Saruhan Erim, Mehmet Taygun, Timuçin Gürer, Serdar Ateşer, Mehmet Tütüncü, Ezel Akay ve Yağız Üresin‘in yanı sıra, Gevende grubundan Gökçe Gürçay da yer alacak. Yer yer caz, rock ve rock – füzyon tarzlarına yakın duran grup müziğinde her zaman deneysellikten yana bir tavır takınıyor. 1987 yılına kadar her konserini farklı bir tema etrafında tasarlayan, konser öncelerinde seyirciye o repertuvarın ruhunu yansıtan program dergileri dağıtan bu efsane grup, yeni sözler söylemek için, 26. İstanbul Caz Festivali’ne konuk oluyor.

Shai Maestro Trio

17 Temmuz Çarşamba, 21.30, Zorlu PSM Turkcell Platinum Sahnesi

Kuşağının en yetenekli caz piyanistlerinden Shai Maestro’nun 2011’de ilk çıkışını yaptığından beri adından övgüyle söz ettiren üçlüsü 17 Temmuz akşamı müzikseverleri bir araya getiriyor. Kontrbasın yıldız ismi Avishai Cohen’den aldığı teklifle 2008’de Avishai Cohen Trio’ya katılan, 2011’e kadar grupla birlikte turnelerde sahne alan ve albüm kayıtlarına katılan İsrailli müzisyen Shai Maestro, 2010’da kendi topluluğu Shai Maestro Trio’yu kurdu ve aynı yıl ilk albümlerini yayımladı. Bugüne kadar birlikte beş başarılı albüm hazırlayan bu ilham verici topluluk, henüz ilk yılındayken Chick Corea, Tigran Hamasyan, Esperanza Spalding ve Diana Krall gibi yıldız müzisyenlere turnelerinde eşlik ederek başladığı doludizgin serüvenine devam ediyor. Son olarak geçtiğimiz yıl yayımladıkları “The Dream Thief” albümüyle içten müziğini kendisinin ve grubunun virtüözlüğüyle birleştiren Shai Maestro, kontrbasçı Jorge Roeder ve davulcu Ofri Nehemya, Zorlu PSM’nin değerli işbirliğiyle bu yaz İstanbul Caz Festivali sahnesine konuk olacaklar.

Jacob Collier // Makaya McCraven

18 Temmuz Perşembe, 21.00, Uniq Açık Hava Sahnesi

Jacob Collier, 2016’da kendi çabalarıyla yayımladığı, bestelerinden yapımcılığına kadar her şeyi kendi üstlendiği albümü “In My Room” ile iki Grammy kazandı. Collier, Herbie Hancock ve Hans Zimmer ile yaptığı işbirliklerinin yanı sıra, Pharrell Williams gibi yıldızlarla sahne aldı. Pek çok türü harmanlayan şarkılarıyla masalsı bir dünyanın kapılarını aralayan bu genç yıldızın müziğinde cazın yanı sıra a cappella, groove, folk, trip-hop, klasik müzik, Brezilya müziği, Gospel ve soul unsurları muhteşem doğaçlamalarla bir araya geliyor. Caz ve elektronik müzik arasındaki sınırları bulanıklaştıran yapımcı, besteci ve davulcu Makaya McCraven ise, kendine has buluşlarıyla bu akşamın ilk konuğu. Sevenleri için 2015’te yayımladığı “In the Moment”, caz müziği açısından bir devrim niteliği taşıyor ve şimdiden yeni nesil caz müziğine ilham veren kilometre taşları arasında sayılıyor.

Reklam