Leviathan, Yön: Lucien Castaing-Taylor&Véréna Paravel, 2012, Cinema Guild’in izniyle

Türkiye’nin endüstriyel kültür mirası Beykoz Kundura’da yer alan Kundura Sinema, yeni sezonu 16. İstanbul Bienali Paralel Etkinlikleri kapsamında gerçekleştireceği özel film gösterimleriyle başlatacak.

Kundura Sinema, İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın (İKSV) düzenlediği 16. İstanbul Bienali Paralel Etkinlikleri kapsamında 14 Eylül – 9 Kasım tarihleri arasında “Hakikatten Uzaklaştıkça” başlıklı film programına ev sahipliği yapacak. Pia Chakraverti-Wuerthwein ve S. Buse Yıldırım küratörlüğünde dört kısa ve bir uzun metrajlı filmden oluşan özel seçki insan faaliyetlerinin gezegen üzerindeki ilişkisi ve etkisine odaklanarak 16. İstanbul Bienali’nin bu seneki “Yedinci Kıta” temasına göndermede bulunuyor.

Beykoz Kundura Kültür Sanat Direktörü S. Buse Yıldırım ve Kundura Sinema Danışma Kurulunda yer alan küratör Pia Chakraverti-Wuerthwein seçki ile ilgili olarak “Geçmişte imkansız, saçma veya gerçeküstü gördüğümüz, iklimin bozulmasının karşısında açıklayamadığımız olaylar için mitolojiye veya irrasyonel açıklamalara ihtiyacımız var. “Hakikatten Uzaklaştıkça” programımızda, çağdaş dünyaya hitap etmenin bir aracı olarak mit ve fantaziyi kullanan sanatçıların uygulamalarını araştırıyoruz. Kentsel bozulmadan, insanlık ve çevresi arasındaki ilişkiye kadar çeşitli konuları ele alan sanatçıların hikayesi genellikle kendi biyografileri ve vücutlarına dayanıyor ve eserler boyunca doğal ortam kişiselleştiriliyor” yorumunda bulundular.

“Hakikatten Uzaklaştıkça” Gösterim Programı
14 Eylül – 9 Kasım 2019
Her Cumartesi (14, 21, 28 Eylül | 5, 12, 19, 26 Ekim | 2, 9 Kasım)
13:30 – 15:30 • Kısa filmlerin gösterimleri
17:00 – 18:30 • Uzun metraj filmin gösterim saati

Flow
Su Ming-Yen (2018, 29:00)
Detaylı bilgiyi buradan bulabilirsiniz.

Beyond the North Winds: A Post Nuclear Reverie
Natalie Cubides-Brady (2019, 24:00)
Detaylı bilgiyi buradan bulabilirsiniz

The Open Forest
Barbara Marcel (2017, 24:35)
Detaylı bilgiyi buradan bulabilirsiniz

And What is the Summer Saying
Payal Kapadia (2018, 24:00)
Detaylı bilgiyi buradan bulabilirsiniz

Leviathan
Lucien Castaing-Taylor and Verena Paravel (2012, 1:27:00)
Detaylı bilgiyi buradan bulabilirsiniz

ÖNEMLİ: Kundura Sinema’da 16. İstanbul Bienali’ne paralel düzenlenecek film gösterimleri ücretsiz gerçekleşecek ve etkinliğe katılmak isteyenlerin gise@beykozkundura.com adresine isim-soyisim, gitmek istenilen filmin adı ve gösterim tarihini yazarak kayıt yaptırması gerekecek.

Buse Yıldırım, Kültür-Sanat Direktörü
Buse, İstanbul’da yaşayan genç bir kültür girişimcisi ve sinema sanatçısı. Yaratıcı sektöre ve farklı kültürlere duyduğu ilgiyle, ilk olarak Brighton’da sanat ve tasarım alanında ön lisans eğitimi aldı. Güncel sanatı keşfettikçe kurama yöneldi ve Goldsmiths Londra Üniversitesi’nin Görsel Kültür bölümünde, Kuramsal Sanat Tarihi alanında lisans eğitimini tamamlayarak, çeşitli sergileme projelerinde çalıştı. Film ve video üzerine yoğunlaşma isteği onu Paris’e götürdü; Paris ESEC Sinema Okulu’nda belgesel yönetmenliği alanında ikinci lisans eğitimi tamamladı. 2012 senesinden itibaren birebir hayallerini kurduğu Beykoz Kundura’nın kültür sanat kimliğini kurguluyor. Beykoz Kundura’nın sözlü tarih ve arşiv projesi “Kundura Hafıza” girişimini hayata geçiren Buse, Kundura Sahne ve Sinema’nın kültür sanat yöneticiliğini yapıyor. Yine bu dönemlerde kurduğu “Lita” yapım evi kapsamında çeşitli görsel-işitsel projeler gerçekleştirirken, Berlin Freie Universität’te Görsel ve Medya Antropolojisi alanında yüksek lisans eğitimine devam ediyor.

Reklam