Salon’a bu hafta Filmekimi Partisi: IRIS, kozmik cazın öncülerinden Idris Ackamoor ve kült projesi The Pyramids, akordeonun deneysel, alışılmadık ve kesinlikle büyüleyici yüzünü yansıtan üretimleriyle, İsviçreli akordeon sanatçısı Mario Batkovic konuk olacak.

Filmekimi Partisi: IRIS Salon’da

Bugüne dek yapılmış en muhteşem elektronik müzik konseri Filmekimi kapsamında Salon’da gösterilecek. Ardından DJ ile katılımcılar dansa devam edecek. Kendi konser kayıtlarının üzerinden geçen Fransız elektronik müzik ikilisi Justice, uzay operalarından esinlendi ve Iris: Bir Uzay Operası doğdu: “Boş ve görünmez, kapalı bir mekânda” yeniden icra edilen Justice şarkıları, göz alıcı efektlerle büyük ekranda seyirci ile buluşacak. Iris gösteriminin ardından da Doğu Orcan’ın DJ setinin başına geçeceği 9 Ekim gecesi saat 21.30’da başlayacak. Filmekimi Partisi: IRIS’in biletleri 30 TL olmak üzere Biletix satış kanalları ve hizmet bedeli olmadan İKSV ana gişeden temin edilebilir.

Kozmik cazın öncülerinden Idris Ackamoor ve kült projesi The Pyramids Salon’da

Chicago’da doğup büyüyen Idris Ackamoor, aralarında efsane piyanist Cecil Taylor’ın bulunduğu eğitmenlerle çalıştı. 70’lerin başında kurduğu grubu The Pyramids ile 70’ler boyunca sıklıkla Afrika kıtasını ziyaret ederek yeni üyeler ve enstrümanlarla müziklerini iyice zenginleştirdi. The Pyramids ekibi, 1977 yılında aldıkları dağılma kararıyla kapandı. San Francisco merkezli çoklu-disiplinli performans şirketi Cultural Odyssey’nin kurucusu ve sanat direktörü olarak gerçekleştirdiği etkinliklerle dünyanın dört bir yanına mesajını taşıyan Ackamoor, 90’lar sonlarında Portrait ve Centurian isimli iki albüm yayımladı. 2010 yılında The Pyramids, Idris Ackamoor önderliğinde yeniden bir araya geldi, turneye çıktı ve 2012 yılında, 35 yıldan daha uzun bir aranın ardından, Otherworldy isimli daha önceden kaydedilmiş ancak yayınlanmamış şarkılardan oluşan albümü yayınladı. Ackamoor, aynı yıl içerisinde Londra’da düzenlenen Worldwide Awards’ta Gilles Peterson’ın elinden aldığı yaşam boyu başarı ödülüyle onurlandırıldı. 2012’de yayımlanan Otherworldly’yi, 2016 yılında We Be All Africans, 2018 yılında ise An Angel Fell isimli isimli albümler izledi. İdris Ackamoor & The Pyramids’in bu dünyanın ötesindeki cazıyla 10 Ekim akşamı saat 21.30’da Salon’da. İdris Ackamoor & The Pyramids konserinin biletleri ayakta 60 TL, öğrenci 45 TL olmak üzere Biletix satış kanalları ve hizmet bedeli olmadan İKSV ana gişeden temin edilebilir.

Büyüleyici akordeon sanatçısı Mario Batkovic Salon’da

İlk gençliğini kendi enstrümanının hangisi olduğunu bulmakla geçiren Mario Batkovic, Hannover’da lisans, Basel’de oda müziği doğaçlamasına ilişkin yüksek lisans eğitimleri aldı. İsviçre’de birçok grupla sahne aldı, prodüktörlük yaptı, filmler için besteler hazırladı, kendi stüdyo ve plak şirketini kurdu. 2015’te Portishead’den Geoff Barrow, Batkovic’in akordeonuna hayran kaldı ve grubu Beak’in alt grubu olarak turneye davet etti. Ardından yine Barrow’un kurucusu olduğu plak şirketi Invada ile el sıkıştı. 2017’de kendi adını taşıyan ilk solo albümünü Invada aracılığıyla yayımladı. Kasım 2018’de biletleri günler öncesinden tükenen konserle Salon’a misafir olan Mario Batkovic 11 ve 12 Ekim’de iki gece üst üste yeniden Salon’da. Mario Batkovic konserinin biletleri numarasız oturmalı 80 TL, ayakta 60 TL, öğrenci 50 TL olmak üzere Biletix satış kanalları ve hizmet bedeli olmadan İKSV ana gişeden temin edilebilir.

Reklam