Shalgam Records Selects #1 ile Müzik Şöleni

Yayımladığı albümleri tek bir janra ile sınırlandırmayan Shalgam Records, müzik yelpazesindeki bu çeşitliliği Salon’da gerçekleşecek gecede de gösterecek. Plak şirketinin sadece bünyesinde yer alan sanatçılara değil, sevdiği isimlerin performanslarına da yer vereceği bu etkinlik serisinin ilki, 5 Aralık Perşembe akşamı gerçekleşecek.

Sayısız punk ve alternatif rock gruplarında gitar ve bas gitar çalan 56 yaşında Kanadalı müzisyen TJ Porter’ın elektronik müziğe yöneldikten sonra çıkarttığı ‘’Odyssey’’ isimli albümü, Shalgam Records etiketiyle 2018 yılında yayımlandı. Krautrock’tan ambient müziğe birçok farklı türden beslenen Porter, 2020 yılında yayımlanacak yeni albümünden parçalarla saat 21.00’da müzikseverlerle buluşacak.

Can Tan, 12 yıl önce üzerinde çalışmaya başladığı ‘’Game Airs’’ isimli projenin devamı niteliğindeki ’’Soul Path’i geçtiğimiz Ekim ayında yayımladı. ‘Ninja Arcade’ oyunlarına saygı duruşu niteliğinde ortaya çıkan konsept albümün ilk konseri için saat 21.45’te Salon sahnesinde.

Jakuzi, ilk akustik konseri için saat 22.30’da Salon’da sahne alacak. Vokalde Kutay Soyocak, gitarda Ahmetcan Gökçeer’in olacağı Jakuzi, akustik projesiyle bilinen ve sevilen Jakuzi performanslarından çok daha farklı bir performans ile seyircilerin karşısına çıkacak.

Sao Paulo Bienali’nde gerçekleşecek bir performans teklifi üzerine, Güneş Terkol, Güçlü Öztekin ve Oğuz Erdin tarafından kurulan Guguou, geçtiğimiz haziran ayında ilk albümü ‘’Pas Matri’’yi yayımladı. Grup ilk konserini ise, albüm kayıtlarında yer alan Bora Çeliker’in de katılımıyla 16. İstanbul Bienali’nin açılışında verdi. Deneysel pop müzik formunda, ritmik ve sesleri manipüle ederek gerçekleştirdikleri performanslarıyla saat 23.15’te Salon’da.

Shalgam Records Selects etkinliği 5 Aralık Perşembe akşamı saat 21.00’da Salon’da. Konserin biletleri ayakta 60 TL ve öğrenci 45 TL olmak üzere Biletix satış kanalları ve hizmet bedeli olmadan İKSV ana gişeden temin edilebilir.

Hania Rani zarif olduğu kadar güçlü bir piyano gecesi için Salon’da

Hania Rani’nin müzikal kimliğini, bestelerini, müzisyenlikteki gelişimini Varşova ve Berlin doğrudan etkiledi. Yaylı, piyano ve elektronik aranjmanlar hazırlamaya başladı. Bu sırada Christian Löffler, Dobrawa Czocher ve Hior Chronik gibi isimlerle birlikte çalısma fırsatını yakaladı. Vokalist Joanna Longić’le kurduğu grubu Tęskno’yla bir albüm yayımladı. Varşova’daki National Philharmony’de, Berlin’deki Funkhaus’ta ve Londra’daki The Roundhouse’ta gerçekleşen prestijli etkinliklerde müzisyen olarak sahnedeydi. Ardından piyanoya karşı duyduğu hayranlık, daha ileri seviyeye taşınarak bir tutkuya dönüştü. İlk solo piyano bestelerini, bu yılın Nisan ayında yayımladığı Esja isimli albümünde topladı. Bu albüm, Rani’nin müzikal anlamda kendisini tam olarak ifade edebildiği ilk albümdü. Adını, Güneybatı İzlanda’da yer alan, hava koşullarının sert değişiminden dolayı sürekli farklı görünüme bürünen bir dağdan alan albüm, Hania Rani’nin albüm sürecinde içinde bulunduğu düşünce yapısını incelikli bir şekilde dinleyiciye aktarıyor.

Bütün biletleri tükenen Hania Rani konseri 6 Aralık Cuma akşamı saat 21.30’da Salon’da.

ABD’li post-punk etkileşimli synth-pop grubu: Boy Harsher

Jae Matthews ve Augustus Muller ikilisi ilk olarak 2013’te Teen Dreamz isimli projede bir araya geldiler. Bir nevi piyes estetiğindeki bu projede Matthews yazdığı kısa hikayeleri okurken, Muller ise hikayelere eşlik eden müziklerden ve bu müziklerin canlı performansından sorumluydu. Zamanla müziğin giderek dans edilebilir bir hal aldığını fark ederek 2014 yılında Boy Harsher’a dönüşüm gerçekleşiyor. İlk kısaçalarları Lesser Man’i aynı yıl içerisinde evlerinde kaydediyorlar. Henüz albümleri bile yokken, synth-pop sahnesinde külte dönüşüyorlar ve hayli sadık bir hayran kitlesi ediniyorlar. Konserlerinin biletleri çok önceden tükeniyor, plak baskıları ışık hızında satılıyor. ‘Yr Body is Nothing’ isimli ilk albümleri, bu büyük ilgiyi takip ediyor ve 2016’da yayımlanıyor. Matthews’un tutku, fanteziler ve yalnızlık temaları arasında gidip gelen şarkı sözlerinden oluşan vokalleri ile Muller’in minimal ve dinamik synthesizer dokunuşları, Boy Harsher’ı benzerleri arasından kolaylıkla sıyıran en büyük etkenler. Bu etkenler, geçtiğimiz aylarda yayımlanan yiten hayatlar ve akıl sağlığı temaları ekseninde ilerleyen şarkılardan oluşan ikinci albüm ‘Careful’da daha çarpıcı bir şekilde karşımıza çıkıyor.

Birlikte Güzel: Boy Harsher konseri 7 Aralık Cumartesi akşamı saat 22.30’da Salon’da. Konserin biletleri ayakta 100 TL ve öğrenci 75 TL olmak üzere Biletix satış kanalları ve hizmet bedeli olmadan İKSV ana gişeden temin edilebilir.

Reklam