Kelly Reichardt’ın Son Filmi: İLK İNEK ve Daha Fazlası Temmuz Ayında Sadece MUBI’de!

Western ve yol filmi gibi klasikleşmiş türlere özgün imzasını atan, rahatlıkla çağımızın en önemli yönetmenleri arasında sayılabilecek Kelly Reichardt’ın son filmi İLK İNEK (FIRST COW), MUBInin heyecan verici temmuz ayı programında sinemaseverlerle buluşuyor.

Kelly Reichardt, 19. yüzyılda geçen öyküde, bir ineğin sütünün etrafında gelişen olayları, hem dostluğa dair incelikli bir öyküye hem de Amerikan tarihinde belirli bir dönemin tasvirine dönüştürüyor; yıllarca tekrar ve tekrar izlenebilecek ustalık eserine imza atıyor. Amerikalı yönetmenin GEÇMİŞ ZAMAN OLUR Kİ (OLD JOY) ile WENDY VE LUCY (WENDY & LUCY) gibi önemli ilk dönem filmleri de yine temmuz ayında MUBI’de olacak.

İLK İNEK (FIRST COW), 9 Temmuz 2021’den itibaren sadece MUBI’de izlenebilir.

             İlk İnek, Kelly Reichardt, 2019

MUBI’de Temmuz Ayında Öne Çıkan Filmler

ANDREY TARKOVSKİ: BİR İBADET OLARAK SİNEMA

(ANDREI TARKOVSKY: A CINEMA PRAYER)

Andrey A. Tarkovski, 2019

Andrey Tarkovski’nin yaşamını ve sinemaya bakışını kendi ağzından dinlediğimiz belgesel, yalnızca sanata dair değil, insanlığın varoluş nedenine yönelik de soru sormaktan vazgeçmeyen herkesin mutlaka deneyimlemesi gereken mahrem bir diyaloğa dönüşüyor. Yönetmenin oğlu tarafından bir araya getirilen fotoğraflar ve ses kayıtları, Tarkovski filmlerinin şiirsel doku ve ritmine yaraşır şekilde zamanı mühürlüyor. Tüm zamanların en özgün sanatçılarından biriyle özel bir bağ kurmamıza imkan tanıyan bir film.

MISS HOLOKOST SURVIVOR

Eytan İpeker, 2020

Dünya prömiyerini, en önemli belgesel festivallerinden Nyon Visions du Réel’de gerçekleştiren MISS HOLOKOST SURVIVOR, Yahudi Soykırımı’ndan kurtulan, yaşları 70 ile 80 arasında değişen kadınlar arasında düzenlenen bir güzellik yarışmasına kamerasını çeviriyor. Sinemamızın pek çok önemli yapımında kurgucu olarak da karşımıza çıkan Eytan İpeker’in çıkış filmi, bu sıra dışı organizasyonu gözlemci bir tavırla takip ederken, bir yandan da toplumsal belleğin popüler kültüre sirayet ediş şekillerine dair eleştirel bir bakış geliştiriyor.

SOĞUK SAVAŞ (COLD WAR)

Pawel Pawlikowski, 2018

Polonyalı yönetmen Pawel Pawlikowski’nin Yabancı Dilde En İyi Film dahil üç dalda Oscar adayı olan filmi, muhteşem görüntü yönetimiyle sinemaseverlerin hafızasına sayısız ikonik an kazandırmıştı. II. Dünya Savaşı ertesinde, 1950’lerde komünist rejimle yönetilen Polonya’da geçen aşk öyküsü, ideolojilerin ve sınırların ayırdığı iki melankolik ruha odaklanıyor.

SUSPIRIA

Luca Guadagnino, 2018

Dario Argento’nun 1977 yapımı korku klasiği, İtalya’nın ve dünya sinemasının yıldız yönetmeni Luca Guadagnino’nun elinde yepyeni tatlar kazanıyor. Dans sahnelerinin koreografisi, müzikleri ve set tasarımlarıyla baş döndüren bu stilize uyarlama, orijinal filme farklı bir boyut katıyor. Başroldeki Dakota Johnson’la birlikte Tilda Swinton da kilit bir role sahip.

TONI ERDMANN

Maren Ade, 2016

Kurumsal hayata kendini kaptırmış genç bir kadının yıldızı, hayatına dahil olmak isterken her şeyi eline yüzüne bulaştıran babasıyla bir türlü barışmaz. Alman sinemasının yükselen ismi Maren Ade’den, mizahı ve dramı dengeleyen unutulmaz bir baba-kız öyküsü.

BİR AYRILIK (A SEPARATION)

Asghar Farhadi, 2011

Asghar Farhadi’nin 2011’de hem Altın Ayı hem de Yabancı Dilde En İyi Film dalında Oscar kazanan unutulmaz filmi, kopma noktasına gelmiş bir ilişkiyi merkezine alırken, katman katman büyüyor ve günümüz İran toplumuna dair derin bir anlatıya dönüşüyor. Farhadi, tüm karakterlerini zaafları ve arzularıyla çarpıştırırken muhteşem bir denge kuruyor ve kimseyi kolayca yargılayamadığımız, herkesin eşit derecede suçlu ve masum olduğu, nefes kesici bir olay örgüsü kurguluyor.

ANNEMİN ŞARKISI

Erol Mintaş, 2014

Yaşadıkları köyden İstanbul’a, Tarlabaşı’na göçen bir anne-oğul, buradan da kentsel dönüşüm projesiyle çıkmak zorunda kalır ve sürekli bir yersiz yurtsuzlukla sınanır. Erol Mintaş’ın ilk uzun metrajı, Saraybosna Film Festivali’nde büyük ödülü kazanmış, Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde ise En İyi İlk Film seçilmişti.

JEANNETTE

Bruno Dumont, 2017

Avrupa sinemasının aykırı sesi Bruno Dumont dışında pek az yönetmen, Jeanne d’Arc’ın çocukluk ve gençlik dönemini bir müzikalle anlatmaya cesaret edebilirdi. Yüzyıl savaşlarının başladığı dönemde geçen bu alışılmadık tarihi öyküde, Jeanne d’Arc’ın dini açıdan yaşadığı uyanışı ve İngiliz işgaline karşı koyma iradesinin ilk tohumlarını görüyoruz.

YELDA: EN UZUN GECE

(YALDA, A NIGHT FOR FORGIVENESS)

Massoud Bakhshi, 2019

İran’da yayınlanan gerçek bir televizyon programından yola çıkan bu çarpıcı öykü, idam mahkumu Meryem’in yaşadıklarını tümüyle aksettiren gerilimli bir kurguya sahip. Massoud Bakhshi imzalı film, Sundance’te Jüri Büyük Ödülü kazandı, Berlinale’de Kristal Ayı için yarıştı, Antalya’da ise En İyi Yönetmen ödülüne layık görüldü.

TER (SWEAT)

Magnus von Horn, 2020

Spor ve fitness dünyasında bir fenomene dönüşen genç bir kadın, sevdiği mesleği yaparak paraya ve üne kavuşur. Hayallerindeki her şeye hızla sahip olmuş gibidir. Oysa bu şöhretin ağır bedelleri olacaktır. Sürekli görünür olma zorunluluğu ve hakiki bağlar kuramamak, onu derin bir bunalıma iter. Magnus von Horn imzalı bu ödüllü film, sosyal medya kültürünün ve yaratılan sanal kimliklerin psikolojik etkilerini inceliyor.

Angelopoulos: Epik Sinema

Avrupa sinemasının en büyük auteurlerinden Theo Angelopoulos’un kariyerinin farklı dönemlerinden üç filmi bir araya getiren bu özel seçki, onun yolculuklarla, sınırları aşanlar ve aşamayanlarla, göç eden topluluklarla, düğün ve cenazelerle bezeli, Brechtyen estetikten esinler taşıyan epik anlatılarından örnekler sunuyor: Marcello Mastroianni’nin başrolde olduğu 1986 yapımı ARICI, Eleni Karaindrou’nun müzikleriyle de hafızamıza kazınan Bruno Ganz’lı başyapıt SONSUZLUK VE BİR GÜN ve usta yönetmenin son döneminden bir göç hikayesi, AĞLAYAN ÇAYIR.

François Ozon: Sevgi Dolu Provokasyon

François Ozon sinemasına ayrılan özel bölüm, yönetmenin farklı türlere kendi imzasını atmayı başaran geniş yelpazesine kanıt niteliğinde üç filmle devam ediyor: Bir Joyce Carol Oates romanından uyarlanan ve psikanalizle sinemanın yaratıcı bir buluşmasını sergileyen TUTKU OYUNU, Katolik Kilisesi’nin ikiyüzlü tavrını ve adalet sistemini eleştiren YÜZLEŞME ve geçtiğimiz yıl pek çok festivalde övgüyle karşılanan, ilk aşkın heyecanı ve enerjisiyle dopdolu bir büyüme öyküsü, 85 YAZI.

Kiyarüstemi’ye Yakın Plan

İran sinemasının büyük ustası Abbas Kiyarüstemi’ye ayrılan kapsamlı özel gösterim, yönetmenin Köker Üçlemesi’nin ve KİRAZIN TADI, RÜZGÂR BİZİ SÜRÜKLEYECEK gibi klasikleşmiş filmlerinin ardından, bir arabanın içinde on ayrı yolcuyla İran toplumunun panoramasını çıkaran 10 (TEN) ve Kiyarüstemi’nin ilk kez İran’ın dışında çektiği, ilişkilere ve sanata dair felsefi nitelik kazanan, Juliette Binoche’lu ASLI GİBİDİR ile devam ediyor.

MUBI Aylık Program

Temmuz 2021

1 Temmuz Kelebek Nadia (Nadia, Butterfly, 2020)

2 Temmuz Andrey Tarkovski: Bir İbadet Olarak Sinema (Andrei Tarkovsky. A Cinema Prayer, 2019)

3 Temmuz Soğuk Savaş (Zimna wojna, 2019)

4 Temmuz 10 (Ten, 2002)

5 Temmuz Balıklı Bulgur (La graine et le mulet, 2007)

6 Temmuz Wendy ve Lucy (Wendy and Lucy, 2008)

7 Temmuz Arıcı (The Beekeeper, 1986)

8 Temmuz Jeannette (Jeannette: The Childhood of Joan of Arc, 2017)

9 Temmuz İlk İnek (First Cow, 2019)

10 Temmuz Suspiria (2018)

11 Temmuz Aslı Gibidir (Copie conforme, 2010)

12 Temmuz Kesinti (Ang Hupa, 2019)

13 Temmuz Nina Wu (Juo ren mi mi, 2019)

14 Temmuz Sonsuzluk ve Bir Gün (Eternity and a Day, 1998)

15 Temmuz Tutku Oyunu (L’amant double, 2017)

16 Temmuz Toni Erdmann (2016)

17 Temmuz Yelda: En Uzun Gece (Yalda, 2019)

18 Temmuz Beden ve Ruh (Testről és lélekről, 2017)

19 Temmuz Toprağın Tuzu (The Salt of the Earth, 2014)

20 Temmuz Klima (Ar condicionado, 2020)

21 Temmuz Ağlayan Çayır (Trilogy: The Weeping Meadow, 2004)

22 Temmuz Yüzleşme (Grâce à Dieu, 2018)

23 Temmuz Ter (Sweat, 2020)

24 Temmuz Annemin Şarkısı (2014)

25 Temmuz Uzay Gemisi Dünya (Spaceship Earth, 2020)

26 Temmuz Alice ve Belediye Başkanı (Alice et le maire, 2019)

27 Temmuz Lucky (2017)

28 Temmuz Miss Holokost Survivor (2020)

29 Temmuz Hazine (Comoara, 2015)

30 Temmuz 85 Yazı (Été 85, 2020)

31 Temmuz Bir Ayrılık (Jodaeiye Nader az Simin, 2011)

MUBI | Instagram @mubiturkiye | Twitter @mubiturkiye | YouTube MUBI

Reklam